12" Dual XED Bass Package - CVPM Amplifier w/Vented Enclosure - CVPMXE12
Sale Sold out
  • Secure Checkout
  • 100% Authentic Products100% Authentic
  • Enjoy Free Shipping!Free Shipping
  • Live Chat SupportLive Support
12" Dual Bass Package with Mono Amplifier & Vented Enclosure
Bigger bass. Smarter design. Affordable performance.
Package Includes
CVPM1000.1D 1-Channel Amplifier
  • 500W x 1 @ 2Ω RMS
  • 350W x 1 @ 4Ω RMS
  • Low Pass Crossover: 30Hz-500Hz
  • Bass Boost: 0dB-12dB
  • Hi/Low Level Input Sensivity: 0.15V-6.0V
  • Dimensions: 7.64” x 3.6” x 1.44” (L x W x H) 194 x 92 x 36.6 (L x W x H)
XE12DV - Dual 12" Vented Subwoofer Enclosure:
  • 450W RMS/1600W MAX
  • Nominal Impedance: 2Ω
  • Dimensions (LxWxH): 30.4”x12.3“x14.3” (773mm x 313mm x 363mm)